Zelený jačmeň má typickú chuť, ktorá nelahodí všetkým chuťovým pohárikom. Ak bojujete s konzumáciou odporúčanej dennej dávky (asi 2 polievkové lyžice), vyskúšajte nasledujúce limonády s posuňte sa na ceste k zdraviu zasa o kus ďalej:
Uhorková limonáda s mladým jačmeňom
Výroba tejto limonády zaberie len pár minút, tak poďme na to. Budete potrebovať 1-2 šalátové uhorky, zhruba 3 lyžice šťavy zo zeleného jačmeňa, citrón, med a neperlivú vodu.
Ako na to?
Uhorku (alebo uhorky) zbavte šupy, zalejte vodou a rozmixujte. Tekutinu ochuťte citrónom a medom (v niektorých receptoch sa píše, že stačí 1 citrón a 1-2 lyžice medu, záleží ale na vás a vašej chuti, limonáda môže byť aj sladšia). Nakoniec pridajte šťavu z mladého jačmeňa a všetko dôkladne premiešajte.
Indická limonáda so zeleným jačmeňom
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj výroba limonády na motívy indického nápoja menom Shikanji zaberie len pár chvíľ. Budete potrebovať 3 stredne veľké citróny, listy mäty a bazalky, zázvor, vodu (perlivú alebo neperlivú, záleží na vás) a na záver samozrejme šťavu zo zeleného jačmeňa.
Ako na to?
V mixéri (alebo prístroji na výrobu smoothie) rozmixujte trochu zázvoru (ak zle znášate jeho ostrú chuť, moc to s ním nepreháňajte), mätu, bazalku a trochu vody. Potom do pripravenej tekutiny vymačknite citrón a pridajte nápoj zo zeleného jačmeňa. Nakoniec zrieďte vodou podľa potreby a ešte raz premiešajte. Následne môžete podávať.
Kiwi limonáda so zeleným jačmeňom
Na výrobu tejto limonády budete potrebovať ananásový, hruškový a pomarančový džús (vždy po tretinke), 150 ml šťavy z kiwi (môžete si ju pripraviť v prístroji na smoothie alebo v mixéri), vodu (perlivú alebo neperlivú, podľa vašich preferencií) a nápoj z jačmeňa.
Ako na to?
Do väčšej konvice nalejte tri uvedené džúsy, pridajte šťavu z kiwi, vodu a zelený jačmeň. Všetko premiešajte. Ak sa vám tekutina bude zdať príliš hustá, zrieďte ju vodou. Môžete hneď podávať.
Na zdravie!