Jste-li pravidelnými čtenáři našich článků, jistě už máte všechny výhody konzumace zeleného ječmene v malíku. A nejspíš už také víte, že si ho nemusíte dopřávat jen rozmíchaný ve vodě, ale že jej můžete využít jako ingredienci do celé řady dobrot. Zkuste ho třeba v pomazánkách.
Zelený ječmen si báječně rozumí s celou plejádou pochutin. Je častým prvkem ve zdravých smoothies, dá se použít jako ingredience do limonád i mnoha jídel. Lze jej přidat dle vlastní fantazie do řady nepečených a nevařených dobrot. Zdůrazňujeme, že slova „nepečených“ a „nevařených“ jsou tady klíčová, neboť tepelnou úpravou by zelený ječmen přišel o důležité živiny.
To je rovněž důvod, proč se zelený ječmen výborně hodí do receptů z veganské nebo raw kuchyně. My jsme si pro vás v tomto článku připravili dva rychlé recepty na slané pomazánky. Můžete si je připravit jako lehkou svačinku, jako předkrm k nedělnímu obědu nebo je naservírovat hostům, kteří jistě ocení nejen jejich chuť, ale i svěží zelenou barvu, kterou díky zelenému ječmeni získají.
K přípravě obou pomazánek budete potřebovat kuchyňský robot typu „food processor“ nebo výkonný mixér, který si poradí i s ořechy. Základem obou receptů jsou totiž – pro ty, kdo jsou v raw kuchyni nováčky, poněkud netradičně – vlašské ořechy.
Ořechová pomazánka se zeleným ječmenem
Co budete potřebovat?
- 1 a půl hrnku vlašských ořechů
- 1 středně velkou bílou cibuli
- 1 středně velkou mrkev
- 1 stonek řapíkatého celeru
- 1 lžíci zeleného ječmene
- 2 lžíce sójové omáčky (nejlépe raw či nama shoyu)
- špetku mořské soli (nebo dle chuti)
Jak na to:
Vlašské ořechy si nejprve alespoň na půl hodiny až hodinu namočte, aby změkly a lépe se rozmixovaly. Poté je přeceďte a opláchněte pod tekoucí vodou. Mrkev i cibuli oloupejte a potom i s celerem nakrájejte na menší kousky (aby se lépe mixovaly). Všechny ingredience kromě sójové omáčky a ječmene dejte do robotu či mixéru a mixujte tak dlouho, dokud nedosáhnete krémové konsistence. Poté přidejte sójovou omáčku a zelený ječmen a ještě chvíli „protočte“, aby se obojí s hmotou dobře spojilo.
Hotovou pomazánku podávejte na čerstvém křupavém pečivu. Pokud si chcete dopřát čistě veganskou/raw variantu, chutná skvěle na plátcích čerstvé okurky.
Ořechy na bylinkách a ječmeni
Co budete potřebovat?
- 2 hrnky vlašských ořechů
- 2 lžíce olivového oleje (nejlépe lisovaného za studena)
- 1 lžíci zeleného ječmene
- 2 lžíce čerstvé citronové šťávy nebo jablečného octa
- 2 lžíce čerstvého rozmarýnu (nebo dle chuti)
- 4 lžíce čerstvé petržele (nebo dle chuti)
- 1 lžíci sójové omáčky (nejlépe raw či nama shoyu)
- 2 až 4 lžíce vody
- 2 lžičky čerstvého tymiánu (nebo dle chuti)
- špetku mořské soli (nebo dle chuti)
Jak na to:
Vlašské ořechy na půl hodiny až hodinu či dvě namočte, aby řádně změkly. Poté je přeceďte a opláchněte pod tekoucí vodou. Všechny ingredience kromě ječmene a vody dejte do robotu či mixéru a mixujte tak dlouho, dokud nedosáhnete krémové konsistence. Poté přidávejte po lžících vodu a ječmen, než dosáhnete ideální hustoty hmoty.
Pomazánku si snadno upravíte dle svých vlastních chuťových preferencí, a to použitím jiných druhů oleje (třeba sezamového), jiného koření (šalvěj, koriandr, kopr, …) i jiného druhu ořechů (makadamové, kešu, mandle, …). A samozřejmě můžete přisypat i více zeleného ječmene.