Útočia zo vzduchu aj z našich vlastných buniek, sú nebezpečné a zároveň ich potrebujeme na prežitie. Pomáhajú bojovať proti nebezpečným infekciám, podieľajú sa na hojení rán. Nebol by bez nich život – ich vysoké množstvo nám ale škodí. Čo vlastne voľné radikály sú? A prečo pri ich potlačení hrá zásadnú úlohu zelený jačmeň?
Voľnými radikálmi vedci označujú chemické, vysoko reaktívne častice, ktoré sa viažu na ďalšie zlúčeniny a menia ich chemickú podstatu. Okrem vonkajšieho prostredia vznikajú aj v našom tele. Napríklad pri dýchaní alebo spracúvaní potravy a jej premene na energiu.
Vzniknuté radikály „útočia“ na naše bunky a ich zložky – proteíny, membrány alebo samotné gény. A práve tým našim telám ubližujú.
Ako nám voľné radikály škodia?
Ak sa totiž vzniknutý radikál dostane až do bunkového jadra, môže interagovať s našou genetickou informáciou a meniť ju. Tým ale dochádza k zmene „zápisu“ genetického kódu. Zámena jediného písmena (tzv. dusíkatej bázy) stačí na vyradenie dômyseľných bunkových nástrojov – napríklad odblokovaniu mechanizmu delenia bunky. Výsledkom tak býva nebezpečné nádorové bujnenie.
Voľné radikály ale neškodia len v jadre buniek. Viažu sa aj na zlúčeniny, ktoré sa v organizme bežne vyskytujú, a premieňajú ich na toxické látky poškodzujúce pečeň, ľadviny a ďalšie orgány.
Ľudské telo sa týmto reaktívnym časticiam bráni. K dispozícii má tzv. antioxidačné enzýmy, ktoré ich aktivitu potláčajú; antioxidanty ale nájdeme aj v potravinách, najmä ovocí a zelenine.
Ich konzumácia je pritom potrebná viac ako kedykoľvek predtým. Na svete sa totiž vyskytuje stále viac voľných radikálov. Produkuje ich ťažký priemysel, vznikajú v cigaretovom dyme, ich zdrojom je tiež prepálený tuk. Je ich toľko, že si s nimi náš organizmus už neporadí; reaktívne častice stoja okrem rakoviny v pozadí srdcových a imunitných ochorení, podnecujú mužskú neplodnosť a podľa výskumu sa podieľajú napríklad aj na vzniku Alzheimerovej choroby.
Vyrazte do boja vyzbrojení potravinami a vankúšom!
Nášmu telu môžeme v boji s voľnými radikálmi výrazne pomôcť. Okrem úpravy jedálničku je dôležitý dostatok spánku – a samozrejme zrieknutie sa cigariet.
K potlačeniu radikálov slúžia už spomínané antioxidanty, predovšetkým vitamíny A, C a E, karotenoidy a chlorofyl. Teda látky, ktorými pretekajú predovšetkým rôzne druhy ovocia a zeleniny.
Najmä v zimnom období siahnite po citrusoch, domácej kvasenej kapuste či pickles, v lete vám výbornú službu urobí hrsť lesných plodov. Vysoký obsah antioxidantov nájdete v zelenine (brokolica, špenát) alebo v sypanom zelenom čaji. Dôležité je zelené potraviny nevariť – vysoké teploty antioxidanty spoľahlivo zničia. V prípade čaju by teplota vody na vylúhovanie nemala prekročiť 80 °C.
Výrazným zdrojom antioxidantov je napríklad aj rakytník alebo červené víno. Ale pozor – konzumáciu spomínaného nápoja obmedzte na jeden pohár denne. Vo väčšom množstve už totiž podľa odborníkov škodí.
Vysoké množstvo chlorofylu a ďalších antioxidantov obsahuje aj zelený jačmeň – v prírodnej aj šetrne sušenej forme. Je bohatý na vitamíny, má detoxikačné účinky – a ako sme písali tu, pôsobí aj ako prevencia proti prechladnutiu a chrípke.
Chlorofyl má okrem antioxidačných účinkov ešte jednu vlastnosť; je natoľko podobný hemoglobínu, že ho organizmus využíva na jeho syntézu. Pri pravidelnej konzumácii zeleného jačmeňa tak bunky dostávajú viac kyslíka – telo je menej unavené a omnoho lepšie bojuje s patogénnymi baktériami a vírusmi.
Začnite ešte dnes
Vďaka pravidelnej konzumácii zelených potravín vám môže byť výrazne lepšie. Vyskúšajte náš zelený jačmeň aj vy – výsledky pocítite na vlastnej koži už o niekoľko dní.